Projekt i wykonanie: M. Papuga

francja m italia wielkabrytania m

INFORMACJA EPIZOOTYCZNA dotycząca choroby zakaźnej - Wścieklizny

Opublikowano: czwartek, 31, grudzień 2015

wscieklizna    W związku z utrzymującą się niekorzystną sytuacją epizootyczną w zakresie wścieklizny w województwie małopolskim Powiatowy Lekarz Weterynarii w Brzesku zwraca się z prośbą o pomoc w rozpropagowaniu wśród mieszkańców ochronnych szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie.

   W 2015 roku w powiecie brzesko stwierdzono siedem (7) przypadków choroby - w tym dwa (2) u zwierząt domowych dwóch u psów. Należy podkreślić, że wścieklizna jest chorobą nieuleczalną i śmiertelną - zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt.

     Szczepienia zwierząt towarzyszących są najskuteczniejszym sposobem ochrony przed wścieklizną. Zgodnie z art. 56 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt psy powyżej 3-go miesiąca życia podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3-go miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Szczepienie kotów nie jest obowiązkowe z punktu widzenia prawa, natomiast jest zalecane z uwagi na tryb życia kotów oraz niekontrolowane ich kontakty z innymi zwierzętami.

    Zgodnie z art. 85 ust. 1a ww. Ustawy „Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie (...) podlega karze grzywny”. Mandat kamy nałożony z tego tytułu może wynosić od 50 do 500 zł za każdego niezaszczepionego psa.

    Szczepienia przeciwko wściekliźnie są wykonywane całorocznie we wszystkich zakładach leczniczych dla zwierząt oraz podczas organizowanych akcji szczepień w niektórych miejscowościach.

Odsłony: 1167