RPO 1200x900px    Czy wiesz, że kusza wałowa miotała strzały zwane bełtami o masie nawet 3 kg na dystans do 500 metrów? To tylko  jedna z dziesiątek militarnych ciekawostek, które można poznać na terenie Wzgórza Zamkowego w Czchowie. Co najważniejsze – Grodzisko wyposażono w militaria, pochodzące ze średniowiecza, jak i bardziej współczesnych czasów.  Pozwala nam to na swoistą podróż w czasie. I tak na przykład w pobliżu parkingu, przy Skwerze Katyńskim ustawiono armaty z okresu II wojny światowej. Z tego okresu pochodzą również CKM-y czy kuchnia polowa.

W otoczeniu baszty i w pobliskim parku zobaczymy jeszcze eksponaty rodem z czasów średniowiecznych a w tym między innymi: onager, kuszę wałową, dźwig do  oblewania smołą, drabinę szturmową, taran, trebeusz, perrier. Z kolei szlak nowożytny zawiera uzbrojenie w postaci moździerza, armaty oblężniczej na lawecie i falkonetu. Każdy z eksponatów opatrzony jest ciekawym opisem w języku polskim i angielskim.

     Oprócz tego przeprowadzono prace restauratorskie przy dwóch bunkrach i okopach, dzięki czemu zachowano od zniszczenia te unikatowe budowle z czasów II wojny światowej. Całość projektu dopełniają pozostałe elementy zagospodarowania Wzgórza Zamkowego. Turyści mogą wypocząć przy nowopowstałej altanie z grillem. Zainstalowano też elementy małej architektury małej architektury, tj. ławki, stoły, kosze na śmieci, siedziska na skarpie, tablice informacyjne, które znacznie ułatwią zwiedzanie. Dodatkowo, teren został oświetlony, dzięki czemu będzie bezpiecznie także po zmroku.

     Podsumowując, nowe atrakcje na Wzgórzu Zamkowym są świetną propozycją dla osób uprawiających turystykę jednodniową. Czchów stał się również znakomitym miejscem dla „żywych lekcji historii”. Tutaj można dotknąć militariów, które dla większości osób znane są tylko z filmów.

     Inwestycja, o której mowa powstała w ramach projektu pn. „Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej Subregionu Tarnowskiego etap II” współfinansowanych przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, poddziałanie 6.3.1 Rozwój lokalnych zasobów subregionów – spr.

    Liderem projektu jest Tarnowska Organizacja Turystyczna (TOT), która jest Lokalną Organizacją Turystyczna powstałą w 2011 r. jako szósta w województwie Małopolskim i działającą głównie na terenie Subregionu Tarnowskiego. Ważnym zadaniem TOT jest wsparcie lokalnego rynku usług turystycznych, kreowanie lokalnych produktów turystycznych oraz promocja i rozwój turystyki. Gmina Czchów jako jeden z partnerów projektu, zrealizowała zadanie pn. „Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej Subregionu tarnowskiego etap II – Grodzisko – Miejski Park Zieleni i Wypoczynku w miejscowości Czchów – „NA SZLAKU MILITARNO - HISTORYCZNYM” – budowa oferty turystycznej Gminy Czchów” – część 2. Łączna wartość całego przedsięwzięcia wyniosła 1 226 580,11 zł z czego dofinansowanie 506 433,81 zł. 

    Powyższe projekty, na które TOT pozyskała blisko 8 mln złotych stanowią pierwszy ważny krok w kompleksowej promocji i komercjalizacji produktów sieciowych w Subregionie Tarnowskim.

    Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Tarnowskiej Organizacji Turystycznej. Na www.lot.tarnow.pl znajdziemy aktualności z przebiegu i realizacji poszczególnych inwestycji.

Wzgórze zamkoweWzgórze zamkoweWzgórze zamkoweWzgórze zamkowe
Wzgórze zamkoweWzgórze zamkoweWzgórze zamkoweWzgórze zamkowe
Wzgórze zamkoweWzgórze zamkoweWzgórze zamkoweWzgórze zamkowe
Wzgórze zamkoweWzgórze zamkoweWzgórze zamkowe