BJF      Jazz w Czchowie ma kilkudziesięcioletnią tradycję. Jego renesans datujemy na przełom lat 60. i 70. Prawdziwy triumf przyniósł rok 2000, kiedy to 1 lipca na Rynku odbył się I Baszta Jazz Festival w Czchowie. Jego „ojcem” był czchowianin z urodzenia – jazzman Jacek Mazur, który przy współpracy z grupą podobnych Mu zapaleńców, stworzyli dzieło wpisane już na stałe w kulturę naszego miasteczka.

    Dzisiaj świętujemy jubileusz 20-lecia Baszta Jazz Festival. Wiele wydarzyło się przez te ostatnie dwie dekady. Były chwile radości, lata rozwoju, ale też dni smutne, które pogrążyły nas w żałobie ze względu na odejście wielu wspaniałych ludzi - społeczników, muzyków.

     Niezwykle smutna informacja nadeszła w lipcu 2018 roku, była to wieść o śmierci Jacka Mazura, wspaniałego człowieka, muzyka, a przede wszystkim dyrektora artystycznego czchowskiego festiwalu, który, jak zawsze podkreślał otaczał festiwal ojcowską troską. Tak,  niekwestionowaną zasługą śp. Jacka Mazura była organizacja 19-tu edycji festiwalu, które przy współpracy z czchowskim samorządem oraz dyrektorami i pracownikami czchowskiego ośrodka kultury udało się efektownie sfinalizować. Dzisiaj przy realizacji festiwalu wspiera nas Marek Michalak – przyjaciel Jacka i Czchowa.

     Historię festiwalu tworzyło i nadal tworzy wiele osób. W roku jubileuszowym należy wspomnieć o wspaniałych jego twórcach: śp. Jacku Mazurze, śp. Jerzym Pawlaku, śp. Henryku Kornasiu, Janie Waludze, Marii i Zbigniewie Rabiasz, Teresie Horzymek, Piotrze Góryjowskim, byłych dyrektorach (i obecnym) czchowskiego ośrodka kultury: Kazimierzu Dudziku, Agnieszce Kareckiej, Elżbiecie Ogieli, którzy w większej lub mniejszej mierze wywierali wpływ na jego kształt. W tym gronie swoje zasłużone miejsce zajmuje samorząd gminny z Burmistrzem Markiem Chudobą oraz powiatowy ze Starostą Brzeskim Andrzejem Potępą, Stowarzyszenie Autorów Wykonawców STOART, Narodowe Centrum Kultury,  a także Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Czchowie, który od początku, ciężar finansowy i organizacyjny dźwiga na swoich barkach.

    W tym roku na realizację festiwalu otrzymaliśmy dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w wysokości 61 tys. zł. Serdecznie dziękujemy!

W ramach tegorocznej edycji, która odbędzie się 12,13 i 14 lipca 2019 roku wystąpi dziewięć zespołów. Na scenach w Oranżerii, na rynku i plaży usłyszymy: Swing Kwartet Marka Shepherda Jazmosfera, Mea Culpa & Jazz Roosters, Ola Music Concept Orchestra, Boba Jazz Band, Jazz Band Ball Orchestra, Leliva Jazz Band, RB Dixie Five, Mili Morena & Fortet i Kraków Street Band.

Festiwalowi towarzyszą:

  • piątkowy jam session - to wspaniała okazja do wspólnego, spontanicznego muzykowania z udziałem wybitnych artystów jak i zupełnie niezawodowych muzyków,
  • Konkurs dla Instrumentalistów i Wokalistów Jazzowych o Złotą Basztę - w sobotę 13 lipca 2019 r. o godz. 17.00 rozpoczną się przesłuchania uczestników Konkursu "O Złotą Basztę", podczas których mniej znani artyści mają szansę zdobycia serc publiczności i zaistnienia na muzycznym rynku,
  • Parada Nowoorleańska - od lat wyjątkowym punktem programu jest Parada Nowoorleańska, której inicjatorką jest Teresa Horzymek, a jej stylowe nakrycia zdobią głowy fanów, manifestujących stary dobry jazz,
  • aukcja prac plastycznych na rzecz Baszty w Czchowie -  w czasie przerw między sobotnimi koncertami zapraszamy do udziału w aukcji na rzecz renowacji miejscowego wzgórza zamkowego; jest to jedyna okazja do nabycia cennych dzieł uznanych artystów,
  • plenerowa wystawa fotografii - w tym roku zapraszamy na plenerową wystawę  fotografii autorstwa Piotra Góryjowskiego. Fotograf utrwalił na zdjęciach wybitne postacie muzyczne, które gościliśmy w Czchowie w poprzednich edycjach festiwalu.

    Czchowski festiwal pokazuje, że w niewielkim miasteczku na południu Polski przez 20 lat promowana jest bogata tradycja jazzu. Tu spotykają się wrażliwi ludzie, dojrzali muzycy dbających o młodych oraz uważna i życzliwa widownia.

   Mamy nadzieję, że Jubileuszowa edycja dostarczy każdemu wielu miłych i niepowtarzalnych wrażeń, a wśród uczestników będzie można usłyszeć, że: „jazzowanie w Czchowie to ogromna przyjemność!”.

Dyrektor i pracownicy
Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji
w Czchowie

 

PROGRAM FESTIWALU

12 LIPCA 2019 R. (PIĄTEK)
HOTEL „ŁAZISKA” CAFE ORANŻERIA” (Czchów Zapora)

20:30 – Start

Swing Kwartet Marka Shepherda Jazmosfera 
Mea Culpa & Jazz Roosters

Po koncertach Jam Session

 

13 LIPCA 2019 R. (SOBOTA) RYNEK W CZCHOWIE

14:00 Próby uczestników konkursu „O Złotą Basztę’2019” (Kino Baszta)

17:00 Przesłuchanie konkursowe uczestników Konkursu dla instrumentalistów i wokalistów jazzowych „O Złotą Basztę”

18:00 Otwarcie oficjalne XX Baszta Jazz Festivalu      

18:15 Występ laureatów „Złotej Baszty’2019” i wręczenie nagród

18:45 Ola Music Concept Orchestra  

19:45 Podsumowanie 20. edycji BJF

20:20 Parada nowoorleańska wokół Rynku

20:50 Boba Jazz Band

22:00 Jazz Band Ball Orchestra & Basia Gąsienica-Giewont

23:00 Leliwa Jazz Band & Bartek Szułakiewicz & Te Fajne Dziewczyny  

 

14 LIPCA 2019 R. (NIEDZIELA) JAZZ NAD JEZIOREM - PLAŻA HOTELU ŁAZISKA (Czchów Zapora)

14:00 Start

RB Dixie Five

Fortet & Mili Morena

Kraków Street Band

Podczas koncertów odbędą się rejsy po jeziorze z zespołem 

Serdecznie zapraszamy!!! Wstęp wolny!

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmiany programu