Logo PURWM PL UKR 2      31 sierpnia w Kamieńcu Podolskim odbędzie się niezwykłe wydarzenie, a mianowicie – msza w kamienieckiej katedrze z oprawą muzyczną w wykonaniu uczniów i absolwentów szkół muzycznych z Ukrainy i Polski. Jest to efekt kolejnego etapu współpracy dwóch placówek: Państwowej Szkoły Muzycznej nr 8 we Lwowie oraz Szkoły Muzycznej im. ks. prof. Józefa Tischnera w Domosławicach. Szkoły od dawna współpracują ze sobą, mają w swoim dorobku szereg wspólnych koncertów i projektów, a tym razem dzięki dofinansowaniu Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży organizują 10-dniowe spotkanie w Kamieńcu Podolskim pod tytułem „Jedność w różnorodności: Muzyka nas łączy. Edycja II”. Głównym tematem tego spotkania będzie muzyka sakralna obrządków bizantyjskiego i łacińskiego. Młodzi ludzie poprzez warsztaty, dyskusje, gry i oczywiście koncerty będą zgłębiać te dwa nurty muzyki chrześcijańskiej od dawnych czasów do współczesności. Efektem tych działań będzie wyżej wspomniana msza w intencji błogosławieństwa Bożego w nowym Roku Szkolnym dla uczniów, rodziców, absolwentów, nauczycieli i dyrekcji szkół zaangażowanych w projekt.

Warto dodać, że do muzyków z dwóch współpracujących szkół dołączą też uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej im. T. Hanickiego w Kamieńcu Podolskim. Oprawa muzyczna tej liturgii będzie się składać z utworów sakralnych Ukrainy i Polski (między innymi „Gaude Mater Polonia” czy jej ukraiński odpowiednik „Boże wielki, jedyny”), z kolej części stałe napisane zostały przez nauczyciela szkoły w Domosławicach, kompozytora Grzegorza Majkę. 

Mszę świętą będzie koncelebrował i wygłosi homilię, biskup kamieński Leon Dubrawski. W dniu 1 września, tym razem w katedrze lwowskiej, powtórzymy nasz koncert. Nad całością działań artystycznych i koncertowych honorowy patronat objęli: Starosta brzeski – Andrzej Potępa oraz Burmistrz Czchowa – Marek Chudoba.

Koncert z katedry w Kamieńcu Podolskim będzie transmitowany na falach RDN w dniu 7 września.

Logo PURWM PL UKR 2