rajd 3     III Rajd im. ks. prof. J. Tischnera – to dwudniowy Rajd, realizowany po raz kolejny przez Entuzjastów Uśmiechu SPON wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Świadczeń Rodzinnych w Czchowie. Organizatorzy Rajdu pragną poprzez organizację imprezy pokazać nie tylko piękno rodzinnych terenów, ich historię i kulturę, ale poprzez piesze wędrówki próbują również zaszczepić wśród uczestników Rajdu, aktywne i zdrowe spędzanie wolnego czasu. Poza tym podczas imprezy młodzież poprzez prelekcje, gry i konkursy jest uświadamiana w zakresie bezpieczeństwa na drodze jak i o szkodliwości spożywania alkoholu i innych środków odurzających.

     W pierwszym dniu Rajdu tj. 28 sierpnia 2014 r., uczestnicy przed wyruszeniem na szlak zwiedzili mini zoo w Bacówce „Biały Jeleń” w Iwkowej. Następnie spod Bacówki grupa pod wodzą przewodnika – Piotra Firleja wyruszyła na trasę Rajdu. Punktem docelowym było Młodzieżowe Schronisko w Rozdzielu. Uczestnicy Rajdu, by dotrzeć do tego miejsca musieli zmierzyć się z trzema szlakami (czarnym,  zielonym oraz niebieskim) o łącznej długości ok. 12 km. Trasa prowadziła przez malownicze wzniesienia takie jak: Dominiczna Góra oraz Łopusze Wschodnie i Zachodnie. Między kolejnymi wzniesieniami grupa zatrzymała się w Rajbrocie by móc zobaczyć drewniany, gotycki kościółek oraz XVIII wieczny spichlerz. Podczas postoju odbyły się również gry i zabawy dla dzieci oraz miała miejsce krótka pogadanka historyczna, która przybliżyła młodzieży historię tego regionu.

     Po dotarciu do schroniska po krótkim odpoczynku zorganizowano dla uczestników gry, zabawy i konkursy integracyjne związane z problematyką bezpieczeństwa na drodze oraz profilaktyką, za co zostali wyróżnieni  nagrodami, upominkami i gadżetami. Podczas zajęć pokazano dzieciom i młodzieży perspektywę zdrowego życia, drogę do satysfakcji osobistej oraz możliwości czerpania radości z życia bez udziału alkoholu i innych substancji uzależniających.

     W drugim dniu imprezy tj. 29 sierpnia 2014 r., po śniadaniu, wcześnie rano wyruszyli na trasę. Szlakiem niebieskim dotarli do Rajbrotu, by następnie szlakiem czarnym dotrzeć do Lipnicy Murowanej, cała trasa liczyła ok. 13 km. Po przybyciu do Lipnicy dzieci i młodzież poznała historię miejscowości i jej najważniejsze zabytki poprzez udział w grze miejskiej. Po zakończeniu gry cała grupa została przewieziona do Czchowa, gdzie wzięli udział w prelekcji dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym, skutków i konsekwencji niezachowania podstawowych zasad oraz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Uczestnicy Rajdu wzięli udział w licznych konkursach tematycznych związanych z bezpieczeństwem na drodze oraz profilaktyką uzależnień, za co zostali wyróżnieni nagrodami, upominkami oraz gadżetami.

     Tegoroczny Rajd tak jak poprzednie cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży z gminy Czchów i uzyskał od nich pochlebne opinie. Dlatego też organizatorzy już snują nowe plany na kolejny Rajd w 2016 r. Czy będzie sukces? Okaże się za rok.

III Rajd im. ks. prof. J. Tischnera – trzeźwy kierowca, bezpieczne dzieckoIII Rajd im. ks. prof. J. Tischnera – trzeźwy kierowca, bezpieczne dzieckoIII Rajd im. ks. prof. J. Tischnera – trzeźwy kierowca, bezpieczne dziecko