MROS na Jasnej Górze

To było dla chóru szkolnego i orkiestry MROS niesamowite przeżycie; nie tylko być, ale i śpiewać oraz grać na Jasnej Górze, w duchowej stolicy Polski i dla rozmodlonych pielgrzymów. Krótki czas na przygotowanie występu, w tym prapremierę nowego, jeszcze pachnącego tuszem utworu, młodzi artyści spędzili bardzo pracowicie. Taki właśnie koncert miał miejsce 26 listopada br. o godz.15.00 w Jasnogórskiej bazylice i został zarejestrowany przez TVP 3 oddział Katowice. Jak się potem dowiedzieliśmy, będzie retransmitowany w późniejszym terminie o czym z pewnością poinformujemy.

Przedkładając relację z powyższego wydarzenia należy przybliżyć PT Czytelnikom lokalnych mediów okoliczności, które zadecydowały o tym wyjątkowym dla MROS koncercie. W tegorocznym rozdaniu Ogólnopolskiej Nagrody Wydawców Katolickich FENIKS, w kategorii muzyka chrześcijańska współczesna, uhonorowano Stowarzyszenie WSPÓLNOTA GAUDE MATER w Częstochowie za, jak napisano w laudacji kultywowanie spotkań z żywą muzyką religijną poprzez rozwijanie tradycyjnych gatunków w nowoczesnych formach na przykładzie kompozycji Miejsca bezdomne Grzegorza Majki, do tekstów Tadeusza Szymy. Pierwszy z autorów jest bardzo obiecującym i znanym już w szeregach artystycznych kompozytorem, a równocześnie nauczycielem Szkoły Muzycznej I st. w Domosławicach. Studiował na AM w Krakowie na Wydziale Teorii Muzyki (K. Szwajgier) i Kompozycji (A. Zawadzka-Gołosz. Posiada już bogate artystyczne CV i czuje się spadkobiercą duchowym Juliusza Łuciuka, znakomitego współczesnego kompozytora, o którym napisał pierwszą, szkoda, że jeszcze nie wydaną, monografię. Jego utwory były prezentowane m.in. na festiwalach: Międzynarodowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Forum Młodych Kompozytorów w Krakowie i Małopolski Festiwal Akordeonowy. W latach 2014–2019 utwory Grzegorza Majki corocznie prezentowane były w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. W swym dorobku ma również kompozycje napisane specjalnie i na zamówienie domosławickiej placówki artystycznej, np.: Suita liryczna MGŁA, Wielka Księga Miniatur, Msza domosławicka, Testament ran, Ad astra, Symfonia I stopnia, Symfonia II stopnia.

To za promowanie muzyki współczesnej w edukacji muzycznej dzieci i młodzieży, obchodząca 10-lecie swej działalności domosławicka SM I st. otrzymała nagrodę Związku Kompozytorów Polskich, i na tę właśnie okazję Symfonię II stopnia na sopran solo, zespół wokalny i orkiestrę, napisał nie kto inny tylko G. Majka. W oparciu o szkolny aparat wykonawczy (chór i orkiestrę) utworem wykonanym na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, dyrygował kompozytor, a partię solową wykonała Aleksandra Boskovic-Rożak.

Zmarły w 2019 r. Tadeusz Szyma był krytykiem filmowym, scenarzystą, dokumentalistą, poetą i wykładowcą akademickim. Pochodził z Częstochowy i jako absolwent polonistyki na UJ w Krakowie i filozofii na UW w Warszawie, owocnie działał również na terenie miasta i okolicy, współpracując z „Tygodnikiem Powszechnym”, miesięcznikiem „Kino” oraz „Niedzielą”. W br. przypadała 80 rocznica jego urodzin i w Stowarzyszeniu WGM zrodził się pomysł zorganizowania koncertu do Jego poetyckich tekstów. G. Majka podjął się ambitnego zadania i na tę okazję skomponował 5-częsciowy utwór pt.

Niebo zaprzecza ruchomości czasu, na chór i orkiestrę symfoniczną z udziałem solistów. Koncert miał miejsce w Jasnogórskiej Bazylice, a w role wykonawców wcielili się nauczyciele szkoły, soliści: Magda Niedbała-Solarz – mezzosopran i Stanisław Duda – baryton, Dziecięco-Młodzieżowy Chór SM I st. w Domosławicach przygotowany przez Aleksandrę Boskovic-Rożak i Międzyszkolna Regionalna Orkiestra Symfoniczna (MROS), pod dyrekcją Grzegorza Majki i Waldemara Gronia. W programie koncertu znalazły się utwory: Drzewa wieku wolności G. Majki poprowadzone przez W. Gronia oraz Msza domosławicka i prapremierowa, wspomniana wyżej kompozycja wykonana pod kierunkiem G. Majki. Przed jego rozpoczęciem miała miejsce uroczystość wręczenia nagród (brązowa odznaka i wyróżnienie Gloria Artis) przez w-ce ministra MKiDNiS zasłużonym na muzycznej niwie działaczom częstochowskim. Zgromadzona, z licznych stron Polski (Jasna Góra jest przecież miejscem nieustannych pielgrzymek) publiczność z zainteresowaniem przysłuchiwała się prezentacji młodych muzyków oraz ich nauczycieli i nagrodziła wykonawców gromkimi brawami. Kolejny już występ MROS dał świadectwo, jak wiele można osiągnąć w pracy z młodzieżą i dziećmi, jeśli czyni się to z pasją i olbrzymim zaangażowaniem. I co najważniejsze; młodzi muzycy, chórzyści i instrumentaliści nie czują się pokrzywdzeni nadmiarem prób, dodatkowych, obok szkolnych (często realizujących się w dwóch jednostkach edukacyjnych) zajęć, zawierają przyjaźnie, wchodzą w interpersonalno-muzyczne relacje, wzajemnie się wspierają, a gdy trzeba (np. choroba) - zastępują. I to jest cudowne. Jestem przekonany, że obok koncertu w tak czcigodnym i ważnym historycznie dla muzyki polskiej miejscu, również udział chóru szkolnego (który przygotował piszący te słowa) w liturgii Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu, wyryje się w sercach i pamięci młodych artystów. Wszak słuchała ich nie tylko pielgrzymująca rzesza wiernych, ale i sama Królowa i Matka Narodu Polskiego, Maryja. Nie sposób zapomnieć pieśni na zakończenie Eucharystii pt. Modlitwa autorstwa J. Gładysza, w której młode serca i głosy wypraszały przed Cudownym Obrazem, pokój, miłość i wolność dla swej i nie tylko swej Ojczyzny. Udany muzycznie i podróżniczo wyjazd na Jasną Górę logistycznie przygotował dyr. SM, Kazimierz Wojnicki, któremu choroba po raz pierwszy od istnienia szkoły, nie pozwoliła wziąć udziału w podróży. Dzięki Jego staraniom młodzi muzycy mieli zapewniony posiłek przed wymagającym koncertem, w jadalni pielgrzyma. Dzieciom i Młodzieży towarzyszyli również nauczyciele SM: Aleksandra Boskovic-Rożak, Robert Sowa i kierownik podróży Jacek Wojnicki sprawiając, że była ona bezpieczna i radosna, tym bardziej, że jak każe tradycja i poprzednie wyjazdy, miała swój specjalny przystanek, na McDonald’zie. Dla całego zespołu pod kierunkiem obu dyrygentów serdeczne gratulacje. Viva la musica!

dr Jan Gładysz

P.S.

O terminie retransmisji koncertu w TV z przyjemnością Państwa poinformujemy.