XVII Baszta Jazz Festival    Od wielu już lat, pierwszy dzień festiwalu rozpoczyna się w hotelu „Łaziska” nad Jeziorem Czchowskim. W Cafe Oranżerii odbywają się piątkowe koncerty inaugurujące festiwal. Jest to miejsce, gdzie muzycy mają chwilę dla siebie, a podczas jam session mogą wspólnie pograć i podyskutować oraz odstresować się. W tym roku piątkowy koncert rozpocznie młodzieżowy BIG BAND „ROŻNÓW” z pobliskiego Rożnowa. Wystąpią również „THE WARSAW DIXIELANDER’S” z Warszawy, „HOT D’JAZZ TRIO” & MAYA z Krakowa oraz JOASIA MOREA & HER „SWINGING BOYS” z Warszawy. Tak więc w tym dniu można zauważyć wyraźną dominację naszej Stolicy. Po koncercie tradycyjnie zapraszamy na jam session w Oranżerii, które poprowadzi (w zastępstwie za mnie) mój warszawski kolega banżolista i pianista rodem z Brzeska Witek Zydroń.  

    Drugi dzień festiwalu przenosi się do głównego miejsca imprezy, a mianowicie na Czchowski Rynek. Tam już od godziny 13.00 rozpoczną się próby uczestników startujących do konkursu dla instrumentalistów i wokalistów „O ZŁOTĄ BASZTĘ ‘2016”. Próby odbędą się jak zwykle w kinie „BASZTA”.

   Tuż po południu, o godzinie 15.00 przewidziany jest „JAZZ NA PLATFORMIE”- przejazd po Czchowie - jego ciekawych miejscach z muzyką na żywo. JEST TO NOWY PUNKT czchowskiego festiwalu. Na platformie, na kółkach, będzie koncertował zespół z Bratysławy „FUNNY FELLOWS”. To niezwykle zabawny i urokliwy Band, w którym głównymi filarami są dwaj panowie: trębacz - zawodowy aktor niedużego wzrostu, który oprócz swojej gry zabawiać Was będzie dowcipami; oraz klarnecista z zawodu policjant, o kilka głów wyższy od swego kolegi. Razem stanowią wspaniale uzupełniający się tandem.

    O godzinie 17.00 odbędzie się przesłuchanie konkursowe „O ZŁOTĄ BASZTĘ” na scenie głównej na rynku.

   Oficjalne otwarcie festiwalu zaplanowane jest na godzinę 18.30.

    Będzie to wieczór pełen niespodzianek. Koncert rozpocznie BIG BAND JAZZ COMBO „VOLTA” z Warszawy pod dyrekcją Wojtka Kulczyckiego. Następnie na scenie wystąpią laureaci konkursu „O Złotą Basztę”, a tuż przed 21-szą odbędzie się uroczysta PARADA NOWOORLEAŃSKA WOKÓŁ RYNKU. Barwnie przebrani i przygotowani muzycy jaki i fani z pięknym gadżetami, maszerują wokół rynku, grają, śpiewają, cieszą się. Jest też tradycyjna aukcja dzieł sztuki, „idą pod młotek” prace artystyczne, a uzyskane pieniądze  zasilają konto renowacji strażniczki czchowskiego jazzu czyli Baszty. Tego dnia zagrają jeszcze: „FIVE O CLOCK ORCHESTRA” z Częstochowy, „DIXIELAND SOCIETY” szwedzko-polska grupa, w której występuję między innymi znakomity perkusista ikona polskiego Big Beatu lat 60/70 mieszkający w Szwecji od lat – ANDRZEJ NEBESKI- grający  również w grupach „Niebiesko- Czarni”, „Polanie” czy „ABC” Andrzeja Nebeskiego.

    Wystąpi legendarny krakowski „JAZZ BAND BALL ORCHESTRA”, który już się przygotowuje do kolejnego jubileuszu 55-lecia istnienia w 2017 roku. JBBO jest zcementowany z czchowskim festiwalem.

    JBBO co roku przywozi pod czchowską basztę znakomitych gości specjalnych, z którymi razem koncertują. W poprzednich latach wspólnie koncertowali między innymi z: Andrzejem Dąbrowskim, Beatą Przybytek, Wojciechem Karolakiem; z USA w Czchowie wystąpili: Jean Shy, Janice Harrington, Joyce Lyle, Harriet Louis, Gina Dunn, i Stanley Breckenridge, natomiast z Czeskiej Pragi Jan Smigmator. W tym roku wystąpi z JBBO bardzo pokochany w Czchowie przez publiczność Stanley Breckenridge znakomity amerykański wokalista, pianista, aranżer i kompozytor, oraz prof. Uniwersytetu w Kalifornii.

    Na zakończenie sobotniego koncertu wystąpi znana polska formacja o nazwie „SAMI SWOI” z Wrocławia. Dzień festiwalowy zakończy się jam session w Hotelu Łaziska na Zaporze (bezpośrednio po koncertach na rynku).

    Trzeci dzień festiwalu powraca z rynku nad zalew czchowski. Tam na plaży Hotelu Łaziska odbędą się koncerty niedzielne. Zaczynamy już o godzinie13.00  występem BIG BANDU  JAZZ COMBO „VOLTA”.

    Ten dzień jest również bardzo atrakcyjny, gdyż koncerty są równolegle prowadzone na plaży i na wodzie. Kto boi się wody, może podziwiać i delektować się jazzem na plaży, gdzie na scenie będzie odbywał się regularny koncert zespołów. Ci zaś, których kreci jazz na wodzie i nie boją się jej, mają okazję wskoczyć na łódki i wraz zespołami „FUNNY FELLOWS” z Bratysławy i z „DIXIELAND SOCIETY” ze Szwecji grającymi na nich, opływać czchowskie jezioro i upajać się widokiem Zamku Tropsztyn czy pięknego kościółka w Tropiu, gdzie znajduję się słynna Pustelnia św. Świerada. Tego dnia wystąpi też tarnowska „LELIWA JAZZ BAND”. Koncerty przewidziane są do około godziny 18.00. A po nich odbędzie się zabawa taneczna pod namiotem przy scenie.

    Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy już byli na poprzednich edycjach festiwalu, oraz tych, którzy jeszcze u nas nie byli. Zapewniamy, że wyjedziecie z Czchowa zadowoleni, wybawieni, nasłuchani, z pełnym plecakiem przeżyć i z lekkim niedosytem…

Serdecznie Was zapraszam w imieniu organizatorów
Jacek Mazur