Dni Czchowa    Tegoroczne Święto Czchowa nieco zmieniło swoją formułę i w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży trwało 3 dni. Sprawozdanie z tego jakże ważnego wydarzenia kulturalnego dla naszej gminy należy rozpocząć od relacji z czwartku, dnia wycieczkowego, który został specjalnie przygotowany dla zagranicznych gości i wolontariuszy z czchowskiego dekanatu.

Ks. Robert Duda przy współpracy wielu osób, w tym czchowskiego samorządu, zaprosił gości do odwiedzenia gminy Iwkowa i Czchów. W czwartek tuż po 9-tej udaliśmy się do gminy Iwkowa, tam zostaliśmy miło przyjęci przez władze Iwkowej w Urzędzie Gminy, zwiedziliśmy również kościół i Bacówkę Biały Jeleń. Następnie wróciliśmy do Czchowa. Jedna grupa udała się do zamku Tropsztyn w Wytrzyszczce, druga natomiast na posiłek do hotelu Łaziska; i tak na przemian. Około godziny 15-tej spotkaliśmy się na placu kościelnym w Czchowie, aby zwiedzić nasze urocze miasteczko. Pielgrzymi zapoznawali się z historią kościoła, rynku, poznawali nasze legendy, zaprosiliśmy ich również na basztę, a wieczorem w Miejskim Parku Zieleni i Wypoczynku Grodzisko wszyscy mile spędzali czas na „pozytywnej zabawie”.     

Piątek to dzień pielgrzymkowy; najpierw Kozieniec, a później Tropie. W tym dniu od rana na rynku trwały przygotowania do wieczornego spotkania. Od godz. 19-tej rozbrzmiewała muzyka, trwały zabawy i tańce. Rynek wyglądał naprawdę pięknie. Każdy kto tylko z nami był, czuł tą wspaniałą, radosną atmosferę. Na dodatek bardzo suto przygotowane stoły w sali kina Baszta czekały na naszych pielgrzymów. Wszystko to, nie tylko pięknie wyglądało lecz też wybornie smakowało. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tych smakołyków, których naprawdę było wiele; stoły uginały się pod ciastami, pasztecikami, pierogami i innymi pysznymi przekąskami, był też żurek i zupa kalafiorowa; dziękujemy za Waszą gościnność!!! Nie brakowało również rąk do pomocy, panie pilnowały, aby każdy był najedzony J. Tak było w „jadłodajni” a na rynku trwał piękny koncert Wzgórza Syjon. Warto było tutaj być, patrzeć i słuchać. Piosenki jak modlitwa rozlegały się wszędzie. Pielgrzymi i wolontariusze otrzymali od nas upominki reklamujące naszą gminę. O godzinie 24-tej na rynku zapanowała cisza… która trwała zaledwie kilka godzin, bo od rana w sobotę organizowaliśmy kolejne wydarzenie - drugi dzień „Dni Czchowa”.

Sobota przepełniona była wieloma ciekawymi wydarzeniami. Rozpoczęliśmy o godzinie 16-tej Grą Miejską „Poszukiwanie skarbu w Czchowie”. W zabawie udział wzięły cztery rodziny, w tym dwie połączyły swoje siły startując jako jedna drużyna. Wśród zadań, które drużyny musiały wykonać było: zaznaczenie na mapie 5 atrakcji turystycznych Czchowa, podanie odpowiedzi na pytania, odnalezienie monet, które zgubiła dama dworu, wykonanie zdjęcia z „Białą Damą” na baszcie i wrzucenie piłki do kosza na stadionie. Trzeba przyznać, że uczestnicy wykonując zadania narzucili ekspresowe tempo. Po niespełna 40 minutach wrócili z uzupełnioną kartą podróżnika i z punktami za wykonanie poszczególnych zadań. Zwycięzcą Gry Miejskiej została rodzina Kołodziejczyków, a drugie miejsce zajęły na równi uzyskując tą samą liczbę punktów rodziny Musiałów oraz Tomkowskich i Kutrzyków. Wielkie brawa!!! Nagrody dla drużyn ufundowała spółka z o.o. Meblobranie.pl (http://www.meblobranie.pl) oraz Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie.

W międzyczasie na scenie trwały przygotowania do koncertów. A o godzinie 18-tej wystartował blok zabaw dla dzieci. Wszyscy świetnie się bawili z Myszką Miki i czarownicą na magic party.

Muzyczną scenę Dni Czchowa otworzył zespół Fury, który tworzyli znani nam muzycy z innych projektów, m.in. Magda Skorupska, Szczepan Łowiński, Przemek Żurek, Karol Klimek, Krzysztof Sobczak i Krzysztof Koniarz. Koncert był wyjątkowy, a Magda Skorupska wykonaniem piosenki Agnieszki Chilińskiej, dowiodła, że jest nie tylko świetną perkusistką, ale również znakomitą wokalistką. Zapewne jeszcze wiele razy nas pozytywnie zaskoczy, życzymy Madzi powodzenia.

Kolejnych emocji dostarczył koncert zespołu Golden Life. Najbardziej znane hity gwiazdy sobotniego wieczoru rozbrzmiewały w rynku. Wokalista zespołu Adam Wolski zapraszając na koncert do Czchowa powiedział „zagramy dla Was bardzo dużo piosenek … takie najlepsze z najlepszych …” i tak też było.  Wszyscy śpiewali „Oprócz błękitnego nieba”, „Wszystko to co mam”, „Dobra dobra dobra”, czy „Helikopter”. Było pięknie.

Tuż po koncercie Golden Life publiczność urzekł dynamicznym wykonaniem przebojów polskich z lat 70, 80, 90.siątych zespół Ramolsi. Muzycy wystąpili w kolorowych i „epokowych” strojach na dodatek w blond perukach.  Po ich występie niemal do 2-ej trwała dyskoteka pod gwiazdami. Uczestnicy zabawy chętnie zostaliby jeszcze dłużej, niestety trzeba było wracać do domów. 

Po dwóch dniach szaleństwa, ale tego pozytywnego, w niedzielne popołudnie zaprosiliśmy całe rodziny do wędrówki po starym Czchowie. O  14-tej spod fontanny Św. Kingi na Rynku dziesięcioosobowa grupa ruszyła zwiedzać Czchów.  

W tym dniu wiele działo się na scenie. Rozpoczęliśmy muzycznie od koncertu laureatów Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Majstersztyk. Wystąpili: Maja Horzymek, Paulina Pawłowska, Wiktoria Białek, Faustyna Zielińska, Gabriel Gajda, Gabriela Kozdrój, Oliwia Nieć, Weronika Kęska, Magdalena Piech, Justyna Sikora oraz Kacper Musiał wykonując własny utwór „Ona”.

Równolegle trwała akcja na rzecz biblioteki „Kup książkę dla Biblioteki”. O godzinie 17-tej wybraliśmy się również w podróż, ale tą bajkową, dookoła świata, tym razem w towarzystwie króla Juliana.

Kolejny zespół, który pojawił się w niedzielę na scenie zaskoczył publiczność. Tarnowski zespół Antykwariat z energetycznym brzmieniem gitar (elektrycznej i basowej), perkusji i skrzypiec oraz atrakcyjnym wokalem zaprezentował utwory, w których dominowały brzmienia rockowe, hard rockowe, były również utwory z elementami bluesa czy reggae.

19-ta to czas na podsumowanie akcji „Kup Książkę dla Biblioteki”. Na tą godzinę czekało wiele osób, z których tylko nieliczni mieli ogromne szczęście. Gratulujemy! To nie koniec atrakcji przygotowanych przez Bibliotekę, tym razem Czas Czchowa obchodził piękny Jubileusz 25 lat istnienia, z tej okazji redaktor Joanna Dębiec dla czytelników przygotowała atrakcyjne nagrody, które tak się złożyło, trafiły do osób mieszkających w różnych miejscowościach naszej gminy.

Gwiazdą niedzielnego wieczoru był znany i lubiany artysta - aktor, muzyk, showman - Tomek Karolak z zespołem Pączki w Tłuszczu. Koncert rozpoczęliśmy tuż po 20-tej. Na scenie zapanowała niezwykła atmosfera, żart, uśmiech, rozmowa, zaskoczenie i oczywiście muzyka. Obok Tomka Karolaka, jako drugi wokal (i gitara) Bartek Miecznikowski wykonywał kolejne show. A piosenka popowo-rockowa o miłości z tekstem Pawła Kukiza „Tylko bądź” zapewne w wielu sercach rozbudziła coś wyjątkowego. Publiczność szalała. Na potwierdzenie zadowolenia z obu stron, było zdjęcie, film i wpis „Czchów, było fantastycznie. Dziękujemy” zamieszczone przez zespół na ich stronie www.facebook.com/PaczkiWTluszczu/.

Tuż przed 22-ą na scenie pojawił się kolejny zespół – żywioł, adrenalina, emocje, szał, i nieskończony pociąg do muzyki – Maks Band. Oczywiście przy największych przebojach muzyki rozrywkowej nogi same rwały się do tańca i przed sceną tancerzy nie brakowało! Organizatorzy zadbali również o to, by każdy poczuł się wyjątkowo i tak jak Kopciuszek mógł wrócić do domu przed północą i imprezę zakończyliśmy o 24-tej.

Dziękujemy fantastycznej publiczności za udział w tegorocznych Dniach Czchowa. Zapraszamy za rok!

Dni Czchowa to nie tylko muzyka. Każdego dnia na czchowian i miłych turystów czekały dodatkowe atrakcje: zjeżdżalnie, stoiska, liczne gry i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Było również stoisko MOKSIRu, gdzie można było nabyć ciekawe pamiątki z Czchowa. Tutaj też można było zadać pytanie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach Dni Otwartych.

Teraz nastał czas na wymienienie instytucji zaangażowanych w realizację Dni Czchowa, a więc organizatorem imprezy był Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie. Patronat honorowy nad Świętem Gminy Czchów objął Andrzej Potępa – Starosta Brzeski oraz Marek Chudoba – Burmistrz Czchowa. Partnerami tego wydarzenia byli:  Starostwo Powiatowe w Brzesku, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Czchowie, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej, Miejska Biblioteka Publiczna w Czchowie, Firma Handlowo-Usługowa RABEK oraz Firma Produkcyjno-Handlowo-Usługowa Sara. Patronat medialny objął Czas Czchowa. 

Święto Czchowa wspierane było przez wiele instytucji i wielu wyjątkowych ludzi. Oczywiście od samego początku wspierani jesteśmy przez czchowski samorząd oraz niezawodnych i drogich nam sponsorów. Sponsorem strategicznym Dni Czchowa’2016 byli Firma Produkcyjno-Handlowo-Usługowa Sara oraz Firma Usługowo-Handlowa Rabek.

Dni Czchowa szczodro wspierają sponsorzy: Państwo Maria i Zbigniew Rabiasz – Firma Rabek; Państwo Barbara i Dariusz Dubois – Firma Sara; Państwo Maria i Władysław Osada - Firma Produkcyjno-Usługowo-Handlowa OSADA EKO POL WŁADYSŁAW OSADA; Państwo Alicja i Andrzej Kocoń - Gospodarstwo Ogrodnicze; Państwo Alicja i Kazimierz Malik - Gospodarstwo Ogrodnicze; Bank Spółdzielczy Rzemiosła Oddział w Czchowie reprezentowany przez panią Grażynę Kłósek; Państwo Elżbieta i Roman Orłowicz - Zakład Mechaniki Pojazdowej; Pan Tadeusz Sacha – DrewTrans; Państwo Małgorzata i Józef Góral – Firma GÓRALMET; Państwo Renata i Piotr Musiał – Firma Jurbet z Jurkowa; Pan Jacek Bojdo – Gabinet Masażu i Fizjoterapii, Brzesko ul. Ogrodowa 19; Pan Zdzisław Pośliński - Sklep Odzieżowy HYDRO -TEX w Czchowie; Państwo Maria i Tadeusz Cetnarowscy - Sklep Spożywczo-Przemysłowy w Czchowie; Państwo Małgorzata i Henryk Marszałek - AUTOKOMPLEKS Stacja Kontroli Pojazdów; Państwo Renata i Marcin Lis – Ośrodek Szkolenia Kierowców Marcin; Państwo Maria i Mariusz Janiccy; Państwo Małgorzata i Rafał Kozdrój - Sklep Przemysłowy w Czchowie; Pan Bogusław Wrona - Hurtownia Wramex z Jurkowa; Meblobranie.pl – sklep internetowy(http://www.meblobranie.pl). Dni Czchowa  wsparli również finansowo sponsorzy, którzy chcą pozostać anonimowi. O wszystkich pamiętamy i serdecznie dziękujemy. Dziękujemy wszystkim sponsorom za wsparcie finansowe i rzeczowe. 

Dziękujemy Państwu, że byliście z nami. Mamy nadzieję, że był to weekend wspaniałej zabawy i absolutnie każdy znalazł coś wyjątkowego dla siebie. Przez wszystkie dni pogoda nas rozpieszczała i cieszyliśmy się pięknym słońcem. Życzymy Państwu również tak wspaniałej pogody na kolejne dni wakacji.

Do zobaczenia za rok!

Elżbieta Ogiela
Dyrektor MOKSiR w Czchowie