Informacje o rachmistrzach

Do 30 września 2021 r. potrwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w spisie jest obowiązkowy. Przypominamy, że podstawową formą spisu jest samospis internetowy na stronie https://nsp2021.spis.gov.pl/#/login?redirect=%2Fobligations

Pracują także rachmistrzowie, którzy od 23 czerwca mogą odwiedzać nas w domach i mieszkaniach.

Z jakiego numeru może zadzwonić rachmistrz?

Gdy dzwoni rachmistrz na ekranie telefonu pojawia się numer 22 828 88 88. Może też wyświetlić się numer 22 279 99 99, gdy telefonuje rachmistrz z infolinii ogólnopolskiej. Bardzo prosimy o odbieranie połączeń telefonicznych z tych numerów i współpracę z rachmistrzem. Rachmistrzowi, zgodnie z ustawą, nie można odmówić realizacji spisu.

Jak sprawdzić dzwoniącego rachmistrza, gdy mam jakieś podejrzenia?

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do tożsamości rachmistrza, należy zapytać o imię, nazwisko i numer legitymacji, a następnie można go sprawdzić:

  • wpisując dane do formularza na specjalnej stronie internetowej https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/,
  • dzwoniąc na infolinię spisową - tel. 22 279 99 99,
  • dzwoniąc do Urzędu Miejskiego w Czchowie - tel. 14 66 217 11 lub 14 6621725,

Czy rachmistrz zapyta o numery PESEL mieszkańców domu?

Tak, podanie numerów PESESL spisywanych osób jest niezbędne, by prawidłowo wypełnić formularz spisowy. Zbieranie w spisie powszechnym danych osobowych, w tym numerów PESEL, jest obowiązkowe i zgodne z RODO. Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w przepisach o ochronie danych osobowych. Dane osobowe od momentu ich zebrania stają się danymi statystycznymi i objęte są tajemnicą statystyczną. Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej.

Czy rachmistrzowie mogą odwiedzać mieszkańców w domach?

Tak. Początkowo rachmistrzowie, ze względów epidemicznych, pracowali wyłącznie przez telefon. Jednak obecnie pracują także w terenie, przeprowadzając wywiady bezpośrednie. Aby mieli Państwo pewność, że udzielają odpowiedzi na pytania uprawnionym osobom, w czerwcowym numerze „Czasu Czchowa” zamieściliśmy wizerunki naszych rachmistrzów oraz końcowe cyfry ich legitymacji. Jeśli w sprawie spisu odwiedzi Państwa jakaś inna osoba, to najprawdopodobniej będzie to próba oszustwa!

Gdzie znajdę listę pytań w spisie, by przygotować się na telefon lub wizytę rachmistrza?

Lista pytań w NSP 2021 dostępna jest na internetowej stronie spisu. Bezpośredni link do strony z pytaniami spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/.

Informujemy także, że w Urzędzie Miejskim w Czchowie możliwe jest dokonanie samospisu na udostępnionym stanowisku komputerowym. Pomóc w tym może pracownik urzędu. Prosimy jednak o wcześniejsze zgłoszenie i rezerwację terminu – tel. 14 66217 25.

Przypominamy, że osoby, które spiszą się do 7 lipca przez Internet, mogą wziąć udział w loterii spisowej. Więcej na ten temat na stronie internetowej loteria.spis.gov.pl.