b_250_0_16777215_00_images_ekoklasa1.jpg

„Niska emisja i smog” były tematem lekcji edukacyjnej skierowanej do uczniów klasy 7a z Publicznej Szkoły Podstawowej w Czchowie z Ekodoradcą Gminy Czchów. Podczas zajęć, w której wzięło udział 19 osób, rozmawiano o tym co szkodzi powietrzu, co je zanieczyszcza, jak temu zapobiec.

Ekodoradca zaprezentował zebranym makietę pieca „kopciucha”, i na jego przykładnie wytłumaczył m.in. zjawisko niskiej emisji, smogu i pyłu zawieszonego. Ważną kwestią spotkania było przedstawienie szkodliwego wpływu smogu na zdrowie oraz dyskusja czym można palić w piecach a czym nie. Cieszy ogromnie fakt, że świadomość młodych ludzi z naszej gminy jest w tym temacie bardzo duża.

Podczas spotkania, Ekodoradca przybliżył młodzieży również zakres swojej pracy. Zaprezentował przy tym wilgotnościomierz, służący do badania wilgotności drewna podczas kontroli palenisk domowych. W tym miejscu wyjaśniono dzieciom, czym jest uchwała antysmogowa dla Małopolski, czego i kogo dotyczy. Ponadto zaprezentowano w skrócie Program Czyste Powietrze i rozdano stosowne ulotki z prośbą o przekazanie ich rodzicom.

Lekcja z Ekodoradcą spotkała się z pozytywnym odbiorem młodzieży. Na pamiątkę tego wydarzenia klasa - na ręce Pani Wychowawczyni, otrzymała od Ekodoradcy skrzydłokwiat – roślinę oczyszczającą powietrze. Liczymy, że tego typu spotkania w szkołach i przedszkolach, będą ważnym krokiem edukacyjnym w zakresie inicjatyw pro-ekologicznych dzieci i młodzieży z Gminy Czchów.