INFORMACJA O PRZYGOTOWANIU GMINY CZCHÓW DO SEZONU TURYSTYCZNEGO W 2014 ROKU
 
W 2014 roku Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie w ofercie spędzenia czasu w Czchowie zaproponował m.in.: imprezy plenerowe (sportowe, rozrywkowe), wernisaże i wystawy, do zwiedzenia punkt widokowy oraz szereg wydawnictw. W tym roku przygotowaliśmy:

 

WYDARZENIA REKREACYJNO-SPORTOWE:

  • Zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza (lipiec 2014 r.)
  • Mistrzostwa Czchowa w Siatkówce Plażowej - realizowane w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Czchowskiej (lipiec 2014 r. – Stadion Miejski w  Czchowie).
  • Turniej Piłkarski „Piłkarskie 6-tki” - realizowany w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Czchowskiej (lipiec 2014 r.)
  • Zajęcia animacyjne dla dzieci realizowane będą podczas wakacji w Czchowie, Tymowej i Złotej.

WYDARZENIA KULTURALNO-ROZRYWKOWE:

  • IX Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej MAJSTERSZTYK (czerwiec 2014 r.).
  • 11-12-13 lipca 2014r. XIV Baszta  Jazz Festival. Tradycyjnie, koncerty festiwalowe odbędą się w Oranżerii Hotelu Łaziska, na Czchowskim Rynku oraz po raz pierwszy na molo tuż nad Jeziorem Czchowskim. Mamy nadzieję, że program jest interesujący i każdy z Państwa znajdzie coś wyjątkowego dla siebie. W piątek 11 lipca wystąpią SWING WORKSHOP WOJTKA KAMIŃSKIEGO (Warszawa), SHAPE INTERNATIONAL BAND, SOUTH SILESIAN BRASS BAND (Rybnik), PILSNER JAZZ BAND (Czechy), W sobotę podczas głównego koncertu na Rynku wystąpią: LELIWA JAZZ BAND (Tarnów), SHAPE INTERNATIONAL BAND, FIVE O'CLOCK ORCHESTRA (Częstochowa), JAZZ BAND BALL ORCHESTRA (Kraków) & Stanley Breckenridge (USA), VISTULA RIVER BRASS BAND (Warszawa), STORYVILLE JAZZ BAND  (Węgry). Niedzielny poranek spędzimy słuchając SAXPASJA, BIG BAND (Rożnów), PILSNER JAZZ BAND (Czechy), SHAPE INTERNATIONAL BAND,  BEALE STREET BAND KRAKÓW (Kraków). Podczas niedzielnych koncertów będzie można skorzystać z ciekawej atrakcji - rejsy spacerowe łodziami przy muzyce „na żywo” zespołów jazzowych. Przystań: molo nad jeziorem – Hotel Łaziska. Rejs jest niezapomnianą przygodą, a zarazem formą zwiedzania malowniczych terenów położonych w okolicy Jeziora Czchowskiego (Zapora w Czchowie, Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce, Kościół w Tropiu).
  • Dni Czchowa - Święto Gminy odbędzie się 26 i 27 lipca 2014 r. na Czchowskim Rynku. Gwiazdą sobotniego wieczoru będzie kabaret Artur Barciś i Cezary Żak oraz zespół ex Chłopcy z Placu Broni. W niedzielę wystąpi zespół VOX, który wykona między innymi takie znane i lubiane piosenki jak: Bananowy song, Zabiorę cię Magdaleno, Zielonooka. Podczas Dni Czchowa odbędzie się kiermasz lokalnych walorów (stoiska promocyjne, rękodzieła ludowego oraz produktów lokalnych)
  • Działanie profilaktyczne: Lekcje przestrogi - Wakacyjne Kino Plenerowe - Pokazy filmowe realizowane będą od lipca do sierpnia 2014 roku w Czchowie na obiekcie rekreacyjno-sportowym (Stadion Miejski). W ramach programu „Wakacyjne kino plenerowe” zostaną  wyemitowane filmy - „przestrogi”, skierowane do wszystkich mieszkańców Gminy począwszy od dzieci, młodzież jak również dorosłych.
  • Dożynki Gminne – Święto Rolników tym razem odbędzie się w Czchowie 24 sierpnia 2014 r. Nasza tradycja wywodzi, że ten dzień przeznaczony jest na dziękczynienie za zebrane plony i zabawę po udanych zbiorach. Mamy nadzieję, że również w tym roku, tak będzie. Gościnie wystąpi Zespół Lachersi. Odbędą się również prezentacje Grup Wieńcowych z poszczególnych sołectw naszej Gminy.

WERNISAŻE I WYSTAWY

Wrzesień 2014 r. – wystawa prac Henryka Święcickiego.
IZBA TRADYCJI oraz WYSTAWA PRL-u. Dostępna jest w Piwnicach Czchowskich. Gromadzi w sobie „eksponaty”, ściśle związane z tym okresem PRL-u oraz przedmioty używane w gospodarstwach nawet 100 lat temu (urządzenia, publikacje, zdjęcia, tablice, itp.).

ZAMEK W CZCHOWIE
Zamek w Czchowie jest jednym z najstarszych zamków królewskich strzegących traktu handlowego na Węgry. Jako punkt widokowy udostępniany jest turystom codziennie od 1 maja do 30 września w godz. 1000-1700 w wakacje do 1800, w niedzielę do 1900.
W październiku w sobotę i niedzielę w godz. 1000 - 1600.
Na zamku mieści się:
-    kasa biletowa – bilety w cenie 4 zł. dorośli, 2 zł. dzieci;
-    informacja turystyczna – udzielanie informacji, oprowadzanie po obiekcie,
-    punkt widokowy (wypożyczanie lornetki), pamiątki regionalne, sklepik z artykułami spożywczymi;
-   Wystawa archeologiczna (eksponaty, makieta). Wystawa została przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie, a poświęcona jest rezultatom wykopalisk prowadzonych przez to Muzeum na zamku w Czchowie.

Tradycyjnie już od 1 maja do 31 października, w niedzielę i święta z wieży zamkowej rozbrzmiewa czchowski hejnał.
Dodatkowo w tym roku, na Czchowskiej Baszcie można nabyć ciekawe pamiątki: hełmy, miecze, topory, łuki i kusze (ten ekwipunek jest wykonany z drewna). Można również nabyć lalki ze sznurka sizalowego, koronkowe arcydzieła, widokówki, oraz różne publikacje dotyczące naszego regionu. Proponowane pamiątki można również nabyć w siedzibie Ośrodka  w Rynku.

ZAMEK TROPSZTYN w Wytrzyszczce: czynny od 1 lipca do 31 sierpnia.


INFORMACJA: Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie ul. Rynek 12, tel. (014) 68 43 188, fax (014) 66 35 230, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  oraz na Zamku w Czchowie.
Szczegółowe informacje o planowanych działaniach oraz podsumowania tych przedsięwzięć będziemy zamieszczać w miesięczniku Czas Czchowa, stronie internetowej moksir.czchow.plwww.czchow.pl.