001Po uroczystym przemarszu grupy dożynkowe z poszczególnych sołectw uczestniczyły w uroczystej Mszy Świętej odprawionej w kościele parafialnym w Czchowie, po czym w korowodzie udały się na Rynek miasta. Tu odbyła się część oficjalna i artystyczna dożynek. Nagrodzono rolników i ogrodników, którzy czy to w sposób tradycyjny czy też nowoczesny zajmują się uprawą zbóż, warzyw i ogrodnictwem. Wśród wyróżnionych znaleźli się Pani Bożena Kubacka, Państwo Barbara i Jerzy Janiccy, Państwo Urszula i Marian Czyżyccy, Państwo Maria i Jan Pachocińscy, Państwo Barbara i Tomasz Szot, Pan Mieczysław Sumek, Pan Kazimierz Malik, Pan Kazimierz Bodziony, Pan Rafał Czech, Pan Krzysztof Czech, Pan Andrzej Marszałek, Pan Paweł Marszałek, Pan Andrzej Kusion, Pan Maciej Horzymek, Pan Kazimierz Kurzydło, Pan Jerzy Chudoba, Pan Władysław Osada, Pan Jan Błoniarz, Pan Piotr Piechnik, Pan Janusz Horzymek, Pan Stanisław Bębenek oraz Pan Piotr Bronicki. Podziękowania skierowano także dla sołtysów wszystkich sołectw Gminy. Następnie uhonorowano panie z Kół Gospodyń Wiejskich, zaangażowane w szereg inicjatyw społecznych realizowanych na terenie gminy.

 

Najważniejszym punktem dożynek było zaprezentowanie się grup wieńcowych i wręczenie podziękowań dla osób zasłużonych dla każdej miejscowości. Mieszkańcy Biskupic Melsztyńskich złożyli chleb na ręce Pana Antoniego Krzyżaka. Państwo Maria i Stanisław Bębenek otrzymali podziękowania od mieszkańców Będzieszyny. Podziękowania ze strony Jurkowian zostały skierowane Pani Elżbiecie Ogieli – Dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie. Przekazano również kosz Pani Marii Filipek, wspaniałej gospodyni zaangażowanej w inicjatywy społeczne i kulturalne realizowane w Jurkowie. Wianek upleciony z najpiękniejszych kłosów i kwiatów wręczono Panu Jarosławowi Gurgulowi – Sekretarzowi Gminy Czchów, a dożynkowe ciasto przekazano pracownikom MOKSIR w Czchowie. Mieszkańcy Tworkowej przekazali bochen chleba Pani Jadwidze Domagała. Tymowianie wręczyli bochen Państwu Teresie i Stefanowi Sowa, natomiast wiązankę żniwną przekazali Państwu Marii i Kazimierzowi Adamik. Chleb dożynkowy z Piasków Drużkowa trafił na ręce Pana Andrzeja Marszałka. Mieszkańcy Wytrzyszczki przekazali chleb Państwu Janinie i Piotrowi Piechnik. Podziękowania w postaci chleba zostały także przekazane przez mieszkańców Złotej Panu Eugeniuszowi Grzance.

Następnym punktem obchodów było spotkanie podsumowujące warsztaty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Podsumowano projekt i wręczono certyfikaty uczestnictwa w warsztatach kulinarnych.

W części rozrywkowej dożynek punktem programu, który z pewnością zainteresował wszystkich entuzjastów kuchni regionalnej był występ Adama Czapskiego, znanego z programów takich jak Master Chef oraz Hell’s Kitchen, który na oczach zgromadzonych przygotowywał potrawy regionalne.

UM w Czchowie.

Gminne dożynki w CzchowieGminne dożynki w CzchowieGminne dożynki w CzchowieGminne dożynki w Czchowie
Gminne dożynki w CzchowieGminne dożynki w CzchowieGminne dożynki w CzchowieGminne dożynki w Czchowie
Gminne dożynki w CzchowieGminne dożynki w Czchowie